Covid -19 Önlemleri (ASM)

“Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.”

Ülkemizde görülmeye başladığından itibaren Sağlık Bakanlığımız tarafınca gerekli önlemler alınmış olup yönergeler belirlenmiştir. Bu yönergeler çerçevesinde Aile Sağlığı Merkezimiz de Triyaj uygulamasına geçilmiş olup özen ve titizlikle hizmet aksamı yaşanmadan sağlık hizmetleri yürütülmüş ve yürütülmektedir.

Bakanlığımızın önerdiği şekilde Aile Sağlığı Merkezimiz günde iki kere olmak şartıyla dezenfeksiyon işlemi tarafımızca yapılmaktadır. Alet, yer, yüzey ve ortam dezenfeksiyonu özenle yapılmaktadır.

Aile Sağlığı Merkezimizde görevli olan tüm personelimiz salgın döneminde gerekli hassasiyet ve bilgiye sahip olup Müdürlüğümüzün malzeme imkânlarını almış olup, hekimlerce ekstra kişisel koruyucu ekipmanlar, alet – yüzey- el dezenfektanı, maske, ortam dezenfeksiyonu için ilaçlama makinası, ortam dezenfeksiyonu için gerekli olan tüm ajan ve malzemeleri kendilerince temin etmiş olup özenle kullanılmaktadır. Halk Sağlığı ve kendi bünyesinde çalışan tüm ekip arkadaşlara aynı derece malzeme temini yapılmıştır.

Dezenfeksiyon işlemlerimiz Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği şekilde yapılmaktadır.

Öncelikli takipli hastalarımız günlük aranmakta olup herhangi bir iletişim sorunu yaşanmamıştır.

Salgın döneminde edindiğimiz tecrübe bizi güçlü kılmıştır.